Eğitim Birimleri

Ortaokul Eğitim Sistemimiz

Öğrencilerimizi 21. yüzyılın gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, Dünya ile konuşan, Dünya ile çalışan, Dünya ile yarışan liderler olarak geleceğe hazırlamayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda, eğitim birimlerimiz tarafından,  MEB müfredatına uygun şekilde, üniversitemizin danışmanlığında geliştirilen ve eğitim dünyasındaki yeni gelişmeler ışığında sürekli güncellenmekte olan ortaokul eğitimimiz ile akademik başarının önündeki tüm engelleri kaldırıyoruz ve ulusal sınavlardaki başarılarının yanı sıra sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda da varlık gösteren öğrenciler yetiştiriyoruz

Uygulamalı Dersler ve Kulüp Çalışmaları

Anasayfa   Eğitim Birimleri   Ortaokul   Uygulamalı Dersler Ve Kulüp Çalışmaları
 

Öğrencilerimizin akademik anlamda başarılı olabilmesi için sosyal anlamda gelişmesi ve özgüven sahibi olmasını isteriz. Bunun için görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi dersleri ve kulüp çalışmaları bizler için değerlidir.

Müzik Dersleri

5. sınıflarda müzik derslerimiz İngilizce yapılmaktadır. Tüm kademelerdeki öğrencilerimiz, seviyelerine uygun olarak her ay bir besteci tanır ve bu besteciler için tanıtım çalışması yaparak genel kültürlerini geliştirir.

Bölümümüzün belirlediği belli zamanlarda, öğrencilerimizin bireysel ve toplu performansları, öğle araları yaptığımız küçük müzik dinletilerinde sergilenir.

6, 7 ve 8. sınıflarda çocuklar temel müzik kurallarını bilir, notaları tanır, farklı müzik türlerini öğrenir ve ayırt eder. Birebir yaptığımız kulak taraması sonucu müziğe özel kabiliyeti olan öğrenciler, bu alanda ilerlemeleri doğrultusunda yönlendirilirler.

Tüm üyeleri öğrencilerimizden oluşan okul orkestramız vardır.

Dileyen öğrencilerimiz hafta sonu müzik okulları uygulamalarımıza katılabilirler. Bu uygulamaya katılan öğrencilerimiz için sene sonunda bireysel performans dinletisi düzenlenecektir.

Görsel Sanatlar Dersleri

Okullarımızda öğrencilerimize yaratıcı düşüncelerini esere dönüştürecekleri uygun atölye ortamları sağlanarak yeteneklerinin farkına varmalarına ve yaratıcı davranışlar geliştirmelerine olanak sağlanmaktadır. Öğrencilerimizin performansları çeşitli sergi ve yarışmalarda izleyenlerle paylaşılmaktadır. Ayrıca kış sanat okullarımız her cumartesi-pazar eğitime devam etmektedir.

Beden Eğitimi Dersleri

Kas ve iskelet sistemlerinin çeviklik anlamında gelişimini hızlandırmak amacı ile haftada iki saat beden eğitimi dersleri yapılır.

3. sınıftan itibaren takımlarımızın (hentbol, voleybol, basketbol, yüzme, eskrim, satranç vb.) alt yapıları oluşturulur ve haftanın belirli günlerinde antrenmanlar yapılır.

4. sınıftan itibaren öğrencilerimizin doğru spor alanlarını seçebilmeleri için kas ve iskelet yapılarını inceleyen antropometrik ölçümleri yapılır ve gelecekteki fiziksel parametreleri ile ilgili karne verilir.

Okulumuzda beden eğitimi dersleri milli takımlarda görev yapmış öğretmenler tarafından verilir.

Bahçeşehir Okulları okul takımlarında ve Bahçeşehir Spor Kulübümüzde 1500’den fazla lisanslı sporcumuz bulunmaktadır. Çocuklarımızın boş zamanlarını sporla değerlendirmelerini sağlamak temel hedefimizdir.

Basketbol, yüzme, hentbol, badminton, masa tenisi ve tenis dallarında düzenlenen yarışmalarda son on yıldır Türkiye’de ilk üçün içindeyiz.

Okulumuzda Kış ve Yaz Spor Okulu uygulamaları yapılmaktadır.

Kış aylarında “Kayak Kampları” düzenlenmekte ve her seviyede kayak dersi verilmektedir.

Yaz aylarında okullarımız yurt dışında düzenlenen uluslararası büyük organizasyonlara katılırlar.

Aktivite Çalışmaları

Sanat, spor, beceri ve bilim alanlarındaki seçmeli aktivite dersleri haftada iki saattir.

Öğrencilere her yılın başında kulüplerin sunumları yapılır. Daha sonra öğrenciler tercihlerine göre bir kulübe yerleştirilir.

1. Sınıf kulüp dersleri: Satranç, bilgisayar, fen kulübü, modern dans ve bale, oyun ve spor, yüzme, buz pateni, jimnastik, cooking, güzel sanatlar, seramik, robotik, drama.

8. sınıfa kadar her yıl çeşitli kulüplerimiz vardır. Örneğin, Cooking Kulübünde kolay yemeklerden başlayarak, çok zor sunum yemeklerine kadar, malzeme seçimi, yemek yapımı ve sunumu öğretilir. Ayrıca aynı kulüp etkinliği içinde Sofra Adabı dersi verilir: Çatal tutma, balık bıçağı kullanma vb.

Bilim Müzesi

Bahçeşehir Okulları Bilim Müzesi, Türkiye’de bir lise kampüsü içinde açılan ilk müzedir.

Müzede her yaştan insana özellikle 12-15 yaş grubuna, bilimin temel prensiplerini ya da teknolojik gelişmeleri göstermeyi, onlara bilim ve teknolojinin günlük yaşantımız üzerindeki etkilerini anlatmayı amaçlayan öğrenme istasyonları, gök evi ve gözlemevi bulunmaktadır.

Öğrenciler, fen ve matematik derslerinde gördükleri konuları, Bilim Müzesi’ndeki öğrenme istasyonlarında ve aktif deney laboratuvarlarında uygulayarak kalıcı bir şekilde öğrenmektedirler. Müzede her ay öğrencilerin bilime olan merakını sürekli kılmak için çeşitli atölyeler, deney gösterileri ve sahnede bilim aktiviteleri gerçekleştirilmektedir.

Yaz tatillerinde ise yatılı bilim kamplarının açılması planlamaktadır. Bahçeşehir Okulları Bilim Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00-16:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Grup ve bireysel ziyaretler için önceden rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Robotik Çalışmaları

Robotik çalışmaları, öğrencilere bilim ve teknolojiyi sevdirmeyi, onların sosyal sorumluluklarının farkında, takım çalışması yapabilen, çevresindekilere ve doğaya saygılı bireyler olarak yetiştirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen çalışmalardır.

Bu çalışmalar kapsamında öğrenciler her yıl farklı bir uluslararası tema üzerinde tüm dünya çocukları ile aynı süreç içinde çalışırlar.

Yaratıcı Yazma Ve Okuma Atölyesi

Yaratıcı Yazma ve Okuma Atölyesi çalışmaları ile öğrencilerimize okuma alışkanlığı aşılarken, hayal kurma, merak etme, sorgulama, problem çözme, grup içinde kendini ve fikirlerini rahatça ifade edebilme gibi pek çok beceriyi aynı anda kazandırıyoruz. Öğrencilerin okudukları kitapları drama yoluyla canlandırdığı ve ayrıca her hafta usta bir yazar, editör, senarist, drama eğitmeni, edebiyat eleştirmeni veya ünlü çizerin konuk olduğu Yaratıcı Yazma ve Okuma Atölyesinde öğrencileri farklı zenginliklerle buluşturarak onların okuma ve yazma becerilerini geliştiriyor, okumaya ve yazmaya değişik açılardan bakmalarını sağlıyoruz.

&
 

Paylaşın