Çift Dilli Eğitim

Anasayfa   Eğitim   Çift Dilli Eğitim
 

Yabancı Dil Öğretmiyoruz, Yeni Bir Dil Edindiriyoruz

Dil insanın hayatının ilk yıllarında edindiği en önemli beceridir. Çift dilli bireyler ise iki farklı dili anadili olarak edinmiş kişilerdir. Ancak ebeveynleri farklı dilde konuşan bireyler ya da çok küçük yaşından itibaren farklı bir ülkede farklı bir dile maruz kalan bireyler çift dilli olabilir algısı artık değişiyor. Yeni nesil eğitim kuramları erken yaş eğitimde çift dile maruz kalan çocukların da çift dilli olabileceği görüşünü hayata geçiriyor. Türkiye’de çift dilli eğitimin öncülüğünü yapan Bahçeşehir Okulları anaokulundan başlayarak uyguladığı Çift Dilli Eğitim sistemi ile İngilizcede anadil becerisi edindirmeyi hedefliyor. “Öğretmiyoruz, edindiriyoruz” olarak özetlenen sistemin amacı öğrencilerin hayatın her alanında İngilizceye maruz kalmalarını sağlamak. Böylece yeni bir dil ediniyorlar.

Yoğun akademik çalışmalar ve araştırmalar sonunda hayata geçirilen sistem, titiz bir çalışma ve planlamayla uygulanıyor. Öğrenciler anadili İngilizce olan eğitimciler ve Türk yabancı dil öğretmenleriyle birlikte çalışıyor.

Bahçeşehir Okullarında uygulanan Çift Dilli Eğitim Sistemi güçlü bir teorik altyapıya sahip. Teorik altyapının okullarda eksiksiz uygulanması için kurum içi eğitimler veriliyor ve sistemin doğru şekilde uygulanması merkez tarafından denetleniyor. Ölçme ve değerlendirme için uluslararası kurumlarla birlikte çalışılıyor. Yabancı dil eğitim kitapları titizlikle seçiliyor. Eğitimin her aşaması uzmanlar tarafından planlanıyor ve hayata geçiriliyor. Türkiye’de çift dilli eğitimin öncülüğünü yapan Bahçeşehir Okulları başarıyla uyguladığı sistemiyle İngilizceye anadil seviyesinde hakim olacak bireyler yetiştiriyor.

 

Uluslararası Sınavlar

Online İngilizce sınavlarımız Uluslararası Avrupa Dil Ölçeği ile uyumlu bir şekilde Bahçeşehir Koleji Yabancı Diller öğretim programıyla paralel bir şekilde hazırlanmaktadır. Bu sınavlar aracılığıyla öğrencilerimizin dil öğrenim süreçlerini objektif ve güvenilir bir şekilde takip edebiliyoruz. Sınav sonunda verilen raporlar ile velilerimize çok detaylı, somut ve güvenilir bilgi aktarabiliyoruz.

Kişiye Özgü Öğretim Modeli

"Kişiye Özgü Öğretim Modeli" dil ediniminde de etkin olarak uygulanmaktadır. Her öğrenciye desteklenmesi gereken becerileri doğrultusunda "bireye özel" ödevler verilmektedir Farklılaştırılmış içeriklerle öğrencilerimize kendi dil seviyelerine uygun materyal ve etüt çalışmaları sunulur.

Teknoloji Kullanımı

Dil öğrenimini pekiştirmek amacıyla teknolojiden en etkin şekilde yararlanılmaktadır. Bilgisayar destekli akıllı tahtalarla zenginleştirilen dersler, öğrencilerin dil öğrenme motivasyonunu güçlendirirken, teknoloji kullanımıyla öğrencilerin kendi kendine öğrenme yeteneği de gelişmektedir.

Ders içi çalışmalarda kullanılan dijital araçların yanı sıra Metodbox platformumuzda yer alan konu anlatım videoları, interaktif içerikler, dijital kütüphaneler ve disiplinler arası konuları içeren video içerikleriyle öğrencilerimiz bireysel olarak konu tekrarları yapabilir dil edinim süreçlerini zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde sürdürebilirler.  

Avrupa Dil Pasaportu: Cambridge Sınavları

Yaz Okulları

Öğrencilerimize her yıl İngiltere, Kanada ve ABD'de seçkin yaz okulu programlarına katılma ve dili doğal ortamında kullanarak pekiştirme fırsatı sunulmaktadır. Yaz okulu programlarında öğrencilerimiz öğrendikleri dilin kültürel zenginliklerini tanırken eğitimi öğreti yılı içerisinde edindikleri dil becerilerini daha da geliştirme fırsatı bulurlar.

 

5. Haftalık Program

ANAOKULU: Haftalık programda eğitim dilinin %70’i İngilizce, %30’u Türkçedir.
1-5.SINIF: Haftalık programda eğitim dilinin %55’i Türkçe, %45’i İngilizcedir. Anaokulundan itibaren İngilizcenin yanı sıra, ikinci yabancı dil eğitimi de başlar.
4 ve 5 yaşta, yani anaokulunda, öğretim saatlerinin %70’i İngilizce, %30’u Türkçe; 1. sınıftan 5. sınıfın sonuna kadar, öğretim saatlerinin %45’i İngilizce, %55’i Türkçedir. Aynı zamanda, haftada 2 saat 2. Yabancı dil dersi de verilmektedir.

 1. sınıftan 4. sınıfa kadar, haftada 16 saat İngilizce ve 2 saatte 2. yabancı dil dersidir. 5. sınıflarda 2 saatlik İngilizcenin içinde, 1’er saat resim, müzik, bilgisayar dersi de yer alır. Bunun dışındaki dersler, sınıf öğretmeni ve diğer branş öğretmenleri ile (beden, satranç gibi) Türkçe olarak yürütülür.

Anasınıfında ise, her sınıfın bir Türk, bir yabancı öğretmeni vardır.

&
 

Paylaşın