Başarılarımız

Anasayfa   Kurumsal   Başarılarımız
 
&

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Öğrencilerinden Asya Fizik Olimpiyatları’nda Büyük Başarı

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri, Vietnam’da düzenlenen Asya Fizik Olimpiyatları’nda milli takımımız ile ülkemizi temsil ederek madalyalar kazandı. Madalya almaya hak kazanan milli takımımız üyelerinden Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Yunus Emre Parmaksız, Alkın Kaz, Cem Arda Tepe ve Artun Bayer, başarılarıyla üniversiteye sınavsız giriş hakkı elde etti.

 

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Bilim Olimpiyatları’nda Ülkemize Madalyalar Kazandırıyor

Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, kurulduğu 2006 yılından beri olimpiyat çalışmalarını fizik dalında Prof. Recep Dimitrov önderliğinde sürdürüyor; ulusal ve uluslararası alanda birçok başarı elde ediyorlar. Uluslararası alandaki fizik olimpiyatlarında ülkemize toplamda 3 altın, 14 gümüş, 11 bronz madalya kazandıran Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri; MIT, Stanford, Brown, UPenn gibi dünyanın en iyi üniversitelerine tam burslu olarak kabul alarak eğitimlerini devam ettiriyor ve kariyerlerine Oracle, Microsoft ve NVIDIA gibi dünyanın öncü şirketlerinde başlıyorlar.

 

Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi bu yıl Vietnam’da gerçekleşen Asya Fizik Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil eden 8 kişilik milli takıma 5 öğrenci; Rusya’daki Avrupa Fizik Olimpiyatları’nda ve Portekiz’deki Uluslararası Fizik Olimpiyatları’nda temsil edecek 5 kişilik milli takımımıza 4 öğrenci kazandırmanın mutluluğunu yaşadı.

 

Türkiye’de Bilim Olimpiyatları Süreci

Yarım yüzyılı aşkın süredir dünya çapında düzenlenen bilim olimpiyatları etkinlikleri her yıl ülkelerin en parlak zihinlerini bir araya getiriyor. Ülkemizde bulunan yaklaşık 12.000 liseden uzun eleme süreçlerinde seçilen toplam 5 öğrenci de Türkiye’yi temsilen her yıl yurt dışında farklı ülkelerde düzenlenen yarışmalarda bayrağımızı temsil ediyorlar. Bir hafta süren bu etkinlikler çerçevesinde düzenlenen sınavlarda öğrenciler, alanlarındaki önemli gelişmeleri incelerken aynı zamanda tıpkı kendileri gibi dünyanın dört bir yanından gelen genç bilim insanları ile tanışma, kültürel ve bilimsel etkileşimlerde bulunma fırsatına erişiyorlar. Geleceğin teknolojisine yön vermek isteyen ülkeler, bu öğrencilere üniversitelere sınavsız geçiş hakkı ve üniversite hayatı boyunca verilen karşılıksız burslar gibi sayısız avantajlar sağlıyor.

 

Türkiye’de olimpiyatlar TÜBİTAK tarafından her yıl dört aşamalı olarak düzenleniyor. Ülke genelinde düzenlenen Birinci Aşama sınavında başarılı olan 50 öğrenci TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları Yaz Kampı’na davet ediliyor ve bu kampta, alanında uzman akademisyenler tarafından anlatılan dersleri dinleme şansı elde ediyorlar. Bu kampın ardından Aralık ayında gerçekleştirilen İkinci Aşama sınavında her dalda öğrenciler madalyalar, burs ve ek puan ile ödüllendiriliyor. Sonrasında gerçekleşen Kış Kampı, 3 ve 4. Aşama sınavları ile her branşta uluslararası yarışmalarda ülkeyi temsil edecek 4-6 kişilik milli takımlar oluşturuluyor.

&
 

Paylaşın