29 Ocak 2018

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ATAŞEHİR FEN VE TEKNOLOJİ LİSESİ ROBOTİK TAKIMI COSMOS ROBOT WORKS, İNGİLTERE BÖLGESEL VRC (VEX Robotics Competition) ROBOTİK ŞAMPİYONASI’NDA FİNALE ÇIKTI

Bahçeşehir Koleji Ataşehir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı Cosmos Robot Works, 11 Ocak 2018’de İngiltere Wakefield’de düzenlenen bölgesel VEX Robotics Yarışması’nda uzun yıllara dayanan yarışma tecrübesi bulunan köklü İngiliz takımlarını geride bırakarak finale çıkmayı başardı.

Dünyanın saygın robotik yarışmalarından olan VEX Robotics Competition’ın 11 Ocak 2018 tarihinde İngiltere Wakefield’da düzenlenen bölgesel yarışmasında İngiltere’den ve dünyanın farklı ülkelerinden robotik takımları yarıştı. Turnuvalardaki performansıyla tecrübeli birçok takımı geride bırakan Bahçeşehir Koleji Ataşehir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı Cosmos Robot Works, finalde yarıştı.

Küresel sorunlara kodlama ve robotik kullanarak çözümler üretmeyi teşvik eden, yarışmalar sırasında çıkarılan engellerle öğrencilerin farklı alanlardaki bilgi ve becerilerini kullanmalarını zorunlu kılan robotik yarışmalarında fark yaratan Bahçeşehir Koleji robotik takımlarının arasına Cosmos Robot Works de katıldı. Uluslararası VEX Robotik Yarışması’na Türkiye’den katılan ilk takım olan Bahçeşehir Koleji Ataşehir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı Cosmos Robot Works üyeleri, ortalama 9 ayı bulan yarışma hazırlıklarında da fark yaratarak 2,5 ay gibi kısa bir sürede yarışmaya hazırlandılar.

Türkiye’nin “tek sabit yarışma sahasında” hem öğrendiler hem öğrettiler

VEX Robotics Competition’da yarışmaların yapıldığı sahanın özelliklerini içeren tek “sabit yarışma sahasına” sahip okul olan Bahçeşehir Koleji Ataşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, bu yarışmalara hazırlanan takımlar için en önemli çalışma sahalarından biri oldu. İngiltere’de düzenlenen bölgesel şampiyonaya da yarışmanın yapılacağı sahayla benzer özellikler gösteren bu alanda hazırlanan Cosmos Robotic Works aynı zamanda sahasında “Unplugged” adında bir turnuva düzenledi. Turnuva sayesinde VEX yarışmalarına katılacak tüm takımların gerçekçi sonuçlar elde etmesini, birlikte çalışma kültürünü geliştirmesini, bilgi ve tecrübe aktarımının önemini kavramalarını hedeflediklerini belirten Cosmos Robotic Works, robotik turnuvalarının ruhuna uygun bir çalışma ortamı yaratarak da farklı bir başarının da altına imza atmış oldu.

Cosmos Robotic Works üyesi Selin Uzun, İngiltere’ye varışlarının ardından hemen hazırlıklara geçtiklerini, robotlarının uçak yolculuğu sırasında hasar gören kısımlarını tamir ederek evraklarını hazırladıklarını ve daha sonra yarışma sahasının kurulması için İngiliz arkadaşlarıyla birlikte çalıştıklarını anlattı. Yarışmalara hazırlık sürecinin zorlu ve yorucu olduğunu, yarışmalarda çok heyecanlandıklarını ifade eden Selin Uzun, finale giden tüm maçlarda elde ettikleri başarıların finale çıkmakla taçlandığını ve bu başarının, gelecekteki daha büyük başarılar için kendilerine güven ve cesaret verdiğini söyledi.

&
 
 
 

Paylaşın