22 Ekim 2019

Bahçeşehir Koleji Sürdürülebilir Gelecek Vizyonunu Berlin’de Konuştu

Bahçeşehir Kolejinin yeni dönem vizyonunun ve gelecek eğitim projelerinin konuşulduğu

“Geleceğin Eğitimine Yön Verenler Zirvesi”nin 3’üncüsü 10-13 Ekim tarihleri arasında Berlin’de gerçekleşti. “Sürdürülebilir Gelecek İçin Global Eğitim” temasıyla düzenlenen zirveye gazeteci Cüneyt Özdemir de “21. Yüzyılda Sürdürülebilirlik” başlıklı konuşmasıyla konuk oldu.

İlki 2017 yılında Antalya’da düzenlenen Geleceğin Eğitimine Yön Verenler Zirvesi’nin 3.’cüsü; Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, Genel Müdür Özlem Dağ katılımıyla; Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcıları Hale Güneş, Dr. Özge Aslan, Türkiye genelindeki kampüslerin yöneticileri ve kurucu temsilcilerini bir araya getirdi. Yeni eğitim öğretim yılının stratejilerinin paylaşıldığı zirvede Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Gürgen de “Vizyon, Misyon ve Değerler Temelinde Etkili İletişim” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz’in de konuşmacılar arasında yer aldığı zirve programında; bu yıl 3. mezunlarını veren Berlin International University mezuniyet törenine ve Berlin International University’de düzenlenen “Göç Paneli”ne de katılım sağlandı.

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ: “Hem mikro hem makro ölçekte sorun çözen bireyler yetiştiriyoruz.”

Zirvede açılış konuşmasını yapan Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, Bahçeşehir Kolejinde geçtiğimiz yılı değerlendirdiği konuşmasında; yapay zeka okuryazarlığı eğitimi gibi yeni uygulamalardan ve Dünya Vatandaşlığı Programı’nda bahsetti. Özlem Dağ; “Dünyada tüm sorunların çözümü eğitimdedir diyoruz ve öğrencilerimizi hem mikro hem makro ölçekte sorun çözen bireyler olarak yetiştiriyoruz. Dünyanın neresine giderse gitsin evrensel değerlere hâkim olmaları en büyük hedefimiz. Köklerini ülkelerinin değerlerinden almalarını istiyoruz. O değerleri dünyaya entegre etmelerini istiyoruz. Bu nedenle dünya vatandaşı olmayı öğrencilerimizin hem akademik hem sosyal yaşamlarında benimsemeleri en büyük hedeflerimizden biri.” şeklinde konuştu.

Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel: “

Programda konuşan Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel: “Bahçeşehir markasının adı, değeri, itibarı hepimize emanet. Sürdürülebilir olmanın anahtarlarını konuşmak üzere bir araya geldik. 52 yıllık geçmişimizin en büyük dayanağı; velimizin, öğrencimizin, Türkiye’nin kurumumuza duyduğu güvendir. 100. yılımıza ulaşmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Bir Türkiye Projesidir.”

Bu yılki toplantının teması olan sürdürülebilirlik hakkında da konuşan Yücel, sürdürülebilirliğin topluma fayda sağlamaktan geçtiğini vurguladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Sürdürülebilir olmak için topluma fayda sağlamak, topluma hizmet etmek, sosyal sorumluluk projeleri yaratmak gerekir çünkü kendi gelişimimizi toplumun gelişiminden bağımsız düşünemeyiz. Mesela Fen ve Teknoloji Liselerimiz… Kurucumuz Enver Yücel 2006 yılında ‘Bir Türkiye Projesi’ dedi ve Fen ve Teknoloji Liselerini kurdu. Her yıl Türkiye’nin dört bir tarafından onlarca çocuğumuz bu okullarımızda burslu okuyor. Ben açıkçası Fen ve Teknoloji Liselerimizi Bahçeşehir Kolejinin vicdanı olarak nitelendiriyorum. Buradan mezun olan çocuklar ileride Türkiye’nin geleceğinde söz ve rol sahibi olacaklar.” Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı hakkında da konuşan Yücel, takımın gelecek nesillere spor ruhunu kazandırmak için önemli bir rol üstlendiğini söyledi. Yücel, Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı’nın da bir diğer Türkiye projesi olduğunun altını çizdi ve; “Bir Türkiye projesi olarak gördüğümüz bir iş daha var; o da Bahçeşehir Koleji var oldukça var olmasını dilediğim Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı. Bu takımda en büyük eforu altyapılara veriyoruz. Amacımız yetenekli gençleri kolundan tutup işin içine çekmek. Türk sporuna başarılı gençler kazandırmak. Ve bir gün inanıyorum; bizim altyapımızda yetişen oyuncular gidip NBA’de oynayacak, milli takıma girecek.” dedi.

BUEK Başkanı Enver Yücel: “BUEK ailesi olarak, 52 yıllık eğitim tecrübemizden aldığımız güçle, hep birlikte dünyayı değiştirebiliriz.’’

Geleceğin Eğitimine Yön Verenler Zirvesi’nde konuşan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, kurumun yarım asırlık tarihine vurgu yaptığı konuşmasında, gelecekte çok daha büyük işler başarmak için çalıştıklarının altını çizdi. “BUEK ailesi olarak, 52 yıllık eğitim tecrübemizden aldığımız güçle, hep birlikte dünyayı değiştirebiliriz.’’ diyen Enver Yücel, Türkiye’nin 60 ilinde faaliyet gösteren Bahçeşehir Kolejinin, bu misyonu temsil ettiğini söyledi. Dünyaya değer katma ve topluma faydalı olmanın en büyük ilkeleri olduğunu söyleyen Yücel, Bahçeşehir Kolejinin eğitimde zamanının ötesini hedefleyerek yeni nesilleri geleceğin insanları olarak yetiştirdiğini söyledi. Yücel sözlerine şöyle devam etti: “Bugün yapay zeka okuryazarlığını K12 düzeyinde ülkemizde uygulayan tek kurum Bahçeşehir Koleji. Öğrencilerimizi zamanlarının ötesinde yetiştiriyoruz. Dün kodlama eğitiminin, STEM eğitiminin, Kişiye Özgü Öğretim Modeli’nin nasıl Türkiye’nin gündeminde yer edinmesi için çalıştıysak, bugün de Yapay Zeka Okuryazarlığı için aynı hedefteyiz.”

&
 
 
 

Paylaşın