Nisan

 
 
20 Nisan 2015

Çocuklarınızın Hayallerini Özgür Bırakın

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNİN MODA TASARIMCISI BAHAR KORÇAN İLE GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ ATÖLYE ÇALIŞMASINDA HAYALLER ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU.

Türkiye’de moda tasarımı deyince ilk akla gelen isimlerden biri Bahar Korçan. Koleksiyonlarında moda tasarımını şiir ve resim gibi farklı sanatlarla buluşturan modacının Galata’daki atölyesi, duvarlardaki tablolar, şiirler, askıdaki giysiler, heykeller ve yerleştirme çalışmalarıyla farklı sanatların iç içe geçtiği bir harikalar diyarı adeta.

Bir atölye çalışması yapmak üzere Bahar Korçan’ın atölyesini ziyaret eden Bahçeşehir Koleji öğrencileri, bu harikalar diyarında hayallerini özgürce ifade ettikleri unutulmaz bir gün geçirdiler.

Bahar Korçan, önce çocuklara hayal kurmanın önemini anlattı ve onları hayal kurmaya teşvik eden ilham verici bir konuşma yaptı. Sonra çocuklardan özgürce hayal kurmalarını ve hayallerini atölyedeki malzemeleri kullanarak ifade etmelerini istedi. Çocuklar ona kulak verdiler ve sonuçta ortaya harika eserler çıktı.

Çocukların hayal gücünden ve soyutlama yeteneğinden çok etkilenen ve ortaya çıkan eserlerin samimiyeti ve gücü karşısında hem şaşıran hem de duygulanan Bahar Korçan, her öğrenciden kendi eserini anlatmasını istedi ve bütün eserleri ayrı ayrı değerlendirdi.

İçlerinden birisi babasıyla vedalaşmak zorunda kaldığı için üzgün bir kızın hüznünü kağıda dökmüştü, bir diğeri doğanın mucizevi renklerini, bir başkası Eyfel kulesi gibi herkesin gözünde aynı şekilde canlanan bir simgenin bile farklı renklerle, farklı biçimde hayal edilebileceğini gösteriyordu. Prenses kıyafetleri içinde resmedilmiş olan kadın, değeri bilinmeyen ve omuzlarında haddinden fazla yük taşımak zorunda kalan kadınları simgeliyordu. Bir başkası sudan bir dağ resmediyor ve şu kelimelerle ifade ediyordu resmini: ‘Sudan bir dağ gördüm; minik balıkları, havadaki kuşları ve rüzgarın konuşmasını… Ve orada fark ettim ki özgürlük hayallerimiz içindeymiş.’

“ÇOKULARIN SAF ENERJİSİ HEP ŞAŞIRTIYOR”

Bahçeşehir Koleji öğrencileriyle gerçekleştirdiği atölyenin ardından duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdi Bahar Korçan: ‘Çocuklar insanı hep şaşırtıyorlar. Enerjileri o kadar güzel, katmansız, saf ki... Büyüdükçe o katmanları yorgan gibi üzerimize örtüyoruz, biz biz olmayı unutuyoruz. Onlarsa aynı kendileri gibiler, inanılmaz saygı duyulması gereken bir şey bu. O kadar mutlu oldum ki bugün. İçlerinden neler çıktığını gördüm. İnsanların hayal kurmaktan alıkoyulmaya çalışıldığı bizimki gibi bir toplumda, aslında hiçbir şeyin buna engel olamayacağını bir kez daha görmek harikaydı. Sahip olduğumuz tek şey hayal gücümüz aslında.’

HAYAL GÜCÜNÜ YAŞATMAK İÇİN ÖZGÜR BIRAKMAK GEREK

O hayal gücünü yaşatmak ve geliştirmek için yapılabilecek en önemli şey ise çocukları özgür bırakmak ve onlara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir ortam sunmak. Kendisi de bir anne olan Bahar Korçan’ın anne ve babalara tavsiyesi çocuklarını özgür bırakmaları. ‘Çocukları açmak, onları özgür bırakmak gerek’ diyor. ‘Onlar farklı bir kuşağı temsil ediyorlar. Bizden daha ilerideler. Enerjileri öyle, kafaları öyle, ruhları öyle, daha bilgeler. Şu an farkında değiliz ama bizden daha çok şey biliyorlar. Çocuklar birer nehir, önlerine çok engel koymamak lazım. Tabii ki o nehrin nereye akacağı önemli, onun için anne baba olarak elimiz hep üzerlerinde olacak ama bir anne olarak şunu söyleyebilirim ki onlar için yapabileceğiniz en iyi şey onları özgür bırakmak ve hayal kurmaya devam etmeleri için onları cesaretlendirmektir.’

&
 
 
 

Paylaşın