Aralık

 
 
11 Aralık 2015

Integra First Robotics Competition’un Şampiyonu Oldu

Türkiye’de ilk kez düzenlenen 14-18 yaş arası robotik turnuvasının şampiyonu Bahçeşehir Okulları  Fen ve Teknoloji Lisesi’nin  Integra 3646 takımı oldu.

1994 yılından beri Amerika merkezli First Vakfı tarafından düzenlenen ve her yıl 70 binden fazla gencin yer aldığı dünyanın en prestijli 14-18 yaş arası robotik turnuvası olan FRC (First Robotics Competition) ilk defa sezon dışı bir turnuvayla Türkiye’de düzenlendi. İstanbul Ülker Sports Arena’da gerçekleşen turnuvada öğrenciler robotik maratonunun heyecanını yaşadı. Fikret Yüksel Vakfı’nın desteğiyle gerçekleşen turnuvada daha önceden turnuvada yer almış ve Amerika’da Türkiye’yi başarıyla temsil etmiş 8 takıma 20 yeni takımın eklenmesiyle toplam 28 takım yarıştı. 2 bini aşkın ziyaretçi tarafından takip edilen turnuvada Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi’nin Integra 3646 takımı büyük ödülün sahibi oldu. Üç gün süren turnuvanın ilk gününde takımlar alana yerleşti ve robotların maç yapacağı oyun sahasının kurulumu gerçekleştirildi. Yarışmanın ikinci gününde eleme maçları oynandı ve takımlar turnuvanın en büyük ödülü olan ‘Chairman’ için jüriye sunumlarını yaptı. Üçüncü ve son gün ise final maçlarının oynanmasının ardından ödül töreni gerçekleşti.

Türkiye’ye böyle bir turnuva kazandırma konusunda payları olduğu için çok mutlu olduklarını belirten Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Tolga Yıldız, “Türkiye’nin robotik konusundaki öncü takımı, Türkiye’de ilk defa Bahçeşehir Okulları’nın sponsorluğunda düzenlenen bu turnuvada robotik performans şampiyonluğunu aldı. Bütün takımları ve bu işe emek veren herkesi kutluyoruz. Böyle güzel imkanları hep yurtdışında buluyorduk veya Amerika’ya gidiyorduk. Ama artık bizim ülkemizde de yapılmaya başlandı. Herkes buna sahip çıkmalı. Sadece şampiyonluğu aldığımız için değil, aynı zamanda ülkemize böyle bir turnuva kazandırma konusunda payımız olduğu için çok mutluyuz. STEM ülkenin geleceğidir. Şu sıralar dünyada da önde gelen bir kavram. Türkiye’de Bahçeşehir Koleji ve Bahçeşehir Üniversitesi bu işin öncülüğünü üstleniyor. STEM, robotik ve kodlama ülkenin geleceğidir. Bu açıdan çok önemli. Gerçekleşmesi için elimizden geleni her zaman olduğu gibi yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“ROBOTİK ÇALIŞMALARININ TEMELİNİ OLUŞTURUYORUZ”

İlkokul seviyesinde robotik çalışmalarının temelini oluşturduklarını belirten Bahçeşehir Kolejleri Robotik ve Proje Koordinatörü Emine Bozkan, “Lisede yıllardır yaptığımız bu çalışmayı daha küçük sınıflarda başlatmak için ortaokul ve ilkokulda da steam çalışmalarına başladık. Şu anda anaokulundan başlayıp ilkokul seviyesinde robotik çalışmalarının temelini oluşturuyoruz. Kodlama ve robotik dersinde bu becerileri öğrenip ortaokulda First Lego League turnuvalarına katılıp sonrasında da First Robotics Competition’a hazır hale geliyorlar. Süreci küçük yaştan itibaren yaşadıkları için işi özümsüyorlar. En büyük kazanımları da dersleri burada aktif olarak kullanabilmeleri. Öğrencilerimiz derslerde birçok konuyu olarak öğreniyorlar. ‘Ben bunu nerede kullanacağım?’ sorusuna ise burada cevap buluyorlar. Çünkü bu çalışmanın içinde fen, fizik, matematik, ölçme, anlatım, sunum, rekabet, arkadaşlık, dayanışma ve takım çalışması var. Sonuç da gerçekten aydınlatıcı oluyor” ifadelerini kullandı.

“6 HAFTA BOYUNCA GECE-GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞIYORUZ”

Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi ve 3646 Integra üyesi Berkin Erdem ise “Yaklaşık 20 yıldır Amerika’da yapılan First Robotics Competition, Türkiye’de ilk kez Fikret Yüksel Vakfı’nın katkılarıyla gerçekleşti. Final gününde takımlar yarıştı. Robotlarımızda 6 hafta boyunca bir inşa etme süreci oluyor. Tema belirlendikten sonra 6 hafta boyunca gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Bu inşa edişin sonucunda yarışmalar ve maçlar yapılıyor. Maçların kazananları ilk 8’e sıralanıyor. Sonra diğer takımlar sıralanıyor. Seçtiği takımlarla birlikte takım arkadaşı olup finale yürümeye çalışıyor” dedi.

&
 
 
 

Paylaşın