Kasım

 
 
04 Kasım 2014

Bahçeşehir Koleji - BAU İşbirliği ile Düzenlenen Veli Seminerleri Başladı

Bahçeşehir Koleji Türkiye geneli kampüslerinde düzenlediği seminerlerde BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi’nin değerli akademisyenlerini anne babalar ile buluşturuyor.

2014-2015 eğitim ve öğretim yılı boyunca sürecek seminerlerin ilki 1 Kasım Cumartesi günü Bademli ve Ümraniye kampüslerinde yapıldı.

Bahçeşehir Koleji Bursa Bademli kampüsünde Çift Dilli Eğitimin Beyin Gelişimine Etkisi konulu seminerini gerçekleştiren BAU öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Füsun Akdağ sunumunda; “ 2 yaşına gelmiş bir bebeğin beyninde yetişkinlere göre iki kat sayıda nöron olduğunu ve bu yüzden insan hayatının ilk yıllarının beynin en hızlı büyüme ve gelişime zamanı olduğu için çok kritik olduğunu belirtti. Araştırmaların yeteri kadar oyun oynamayan veya dokunulmayan bebeklerin beyninin yaşıtlarına göre %20 - %30 daha az geliştirdiğini ortaya koyduğunu ve çift dilli çocukların tek dilli olanlara göre çoklu fonksiyonda, dikkatlerini odaklamada da tek dilli çocuklara göre daha iyi olduğunu gösterdiğini vurgulayan Akdağ seminer sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.

Aynı gün Bahçeşehir Koleji Ümraniye kampüsünde, BAU öğretim üyesi Prof. Dr. Filiz Polat’ın katılımıyla gerçekleşen  "Üstün Yetenek ve Zekânın ABC'si" konulu seminere ise velilerin ilgisi büyüktü.

Seminerde Türkiye’de üstün yeteneklilik algısı, zekâ testlerinin çeşitleri ve yeterlilikleri, dünya üzerinde bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar, ailelerin tutum ve davranışları gibi konulara değinen Polat, seminer esnasında velilerin bu tip çocukların hangi testlerle tespit edileceği, okul dışında hangi eğitimleri almaları gerektiği sorularını yanıtladı.

Veli seminerleri Kasım ayında Beylikdüzü, Sancaktepe, Adana olmak üzere yıl boyunca diğer iller de de, dış katılıma açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek.

&
 
 
 

Paylaşın